AnaSayfa
 ORGANİK TARIM İŞLETMECİLİĞİ
 
Tanımı: Organik Tarım İşletmeciliği Programı; öğrencilerine lisans eğitimi ve derecesi veren 4 (dört) yıllık bir eğitim programıdır. Öğrenciler sadece organik tarım teknik ve uygulamaları üzerine değil aynı zamanda işletmecilik ile ilgili üretim, pazarlama, muhasebe, finansman, yönetim ve organizasyon ve stratejik yönetim ile ilgili dersler almaktadır. Programımız, öğrencilere yenilikçi, girişimci ve bilimsel bir bakış açısı kazandırmayı amaçlamaktadır. 
 
Amacı: Dünyada ve Ülkemizde hızla gelişmekte olan Organik Tarım Sektörünün ihtiyacı olan Uzman ihtiyacını karşılamak için bilgi ve beceriye sahip nitelikli elemanlar yetiştirmektir. Organik Tarım İşletmeciliği Bölümü; organik tarım alanında bilimsel yöntemlerle çalışabilecek, topluma sağlıklı gıda temini ve bunları tüketme olanağı sağlayabilecek, bio-güvenlik ve bio-çeşitliliğin önemini kavramış, dünyada organik tarım konusundaki yeni yaklaşımlara uyum sağlayabilecek, pazarlama, üretim ve işleme konularında bilgi sahibi olan girişimci tarımcılar yetiştirmeyi hedeflemektedir.
 
Kabul ve Kayıt Koşulları: Organik Tarım İşletmeciliği Bölümüne adaylar ÖSYM kılavuzunda belirtilen  YGS-6 puan türüne göre tercihlerini yapabilirler. 
 
Programı Bitirenlerin Alacağı Unvan: Bu bölüm başarılı bir şekilde tamamlanıp, program yeterlilikleri sağlandığında Organik Tarım İşletmeciliği alanında Lisans derecesine (4 yıllık) sahip olunur. Diplomada "Organik Tarım İşletmeciliği Programı lisansını tamamlamıştır" ibaresi yer alacaktır.
İstihdam Alanları: Sürekliliği ve standartları olan organik tarım sektöründe gelişmiş teknolojilerden yararlanılarak üretim yapan işletmelerin çoğalması ile bu alanda artan eğitimli, nitelikli, yetişmiş eleman ihtiyacını karşılamak üzere istihdam edileceklerdir.
 
Organik tarım işletmelerinde, organik pazarlarda, organik üretime girdi (tohum, organik gübre, organik tarımsal mücadele) sağlayacak özel sektör kuruluşlarında, 
Kontrol ve sertifikasyon (organik tarım ve iyi tarım uygulamaları) kuruluşlarında,
Küçük ve orta ölçekli tarıma dayalı sanayilerde ve KOBİ’lerde, 
Kamu sektöründe, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve İl ve İlçe Müdürlükleri, Araştırma Enstitüleri ve Belediyelerde çalışabilirler.
 
Ayrıca!!! Kendi kuracakları organik tarımsal (bitkisel ve hayvansal) üretim ve pazarlama işletmelerinde yönetici olarak çalışabilmektedirler.