İTÜ Rektörü Karaca ‘Yeni’ Nesil Üniversiteleri Anlattı

Bayburt Üniversitesi’nin düzenlediği, ‘Üniversite; Değişim, Dönüşüm ve Gelecek’ Konferansına davetli konuşmacı olarak katılan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof.Dr. Mehmet Karaca, teknolojik gelişmeler sonucunda yaşanan dönüşümler ve inovasyonun önemi hakkında bilgiler verdi. 
Konferansa dünyadaki ve Türkiye’deki üniversitelerin tarihlerinden bahsederek başlayan Karaca, her teknolojik gelişme sonucunda üniversitelerin yeni bir vizyona büründüğünü ifade etti. Üniversitelerin dört nesle ayrıldığını vurgulayan Karaca, klasik Ortaçağ geleneğini yansıtan ‘Eğitim’ vizyonunun, sonrasında ‘akademik üretime’ dönüştüğünü, ‘Ar-ge’ temelli üçüncü nesil üniversitelerin ise 21. Yüzyılda ‘inovasyon/girişimcilik’ üreten merkezler halini aldığını söyledi. Karaca, özellikle İTÜ Teknoloji Transfer Ofisi’nin inovasyon üreten girişimciler yetiştirdiğinin altını çizerek, Bayburtlu öğrencileri girişimci ruh taşımaları konusunda uyardı. Eski nesil memur mantığının geride kaldığına da değinen Karaca, bilgi temelli sistemler üreten girişimcilerin, büyük sermayeleri kontrol ettiğine işaret etti. 
Sunum sonrasında öğrencilerin ve akademisyenlerin sorularını yanıtlayan Karaca, birçok öğrenciyi İTÜ’ye davet ederek, karşılıklı işbirliğinin kurulmasına önem verdiğinden söz etti. Karaca ayrıca, eşinin Bayburtlu olduğunu ve bu nedenle Bayburt’a karşı kendini sorumlu hissettiğini, bir bakıma kendisinin de Bayburtlu olduğunu ifade etti. 
Konferansa Vali Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Mete Memiş, Rektör Prof.Dr. Selçuk Coşkun ve Ak Parti İl Başkanı Fatih Yumak'ın yanı sıra akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.