Mobile Logo Bayburt Üniversitesi

Bayburt Üniversitesi

Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü, Üniversitemizde İki Farklı Etkinlikle Kutlandı
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü  kapsamında, Adalet Meslek Yüksek Okulu tarafından düzenlenen söyleşi ve Öğrenci Toplulukları tarafından organize edilen panel yoğun katılımla gerçekleşti.

Adalet Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Yasin Altay’ın moderatörlüğünde “İnsan Haklarının Gerçekleşmesinde Avukatın Rolü  “ konulu söyleşinin açılış konuşmasını Adalet Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Mustafa Albayrak yaptı. Albayrak konuşmasında, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu tarafından 10 Aralık 1948'de yapılan oturumunda kabul edilen “İnsan Hakları Evrensel Bildirisinin” insanlığın en önemli mihenk taşlarından biri olduğunu söyledi. Baro Başkanı Av. Serkan Pekmezci ve Baro Başkan Yardımcısı Av. Ferit Türk’ün konuşmacı olarak katıldığı sıcak bir sohbet havasında geçen söyleşide, İnsan Haklarının tarihsel süreci ve savunma makamı olan Avukatlık mesleği hakkında detaylar paylaşıldı. 

Soru cevap şeklinde devam eden söyleşiye, Av. Yeşim Cibali, Av. Adem Söylemez, Av. Yakup Tuluğ, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Hediye takdimi ve topu fotoğraf çekimi sonrası etkinlik sona erdi.

Günün diğer programında ise Gökhan Budak Konferans Salonunda, Fikir ve Sınai  Hakları Öğrenci Topluluğu ile İdeal Gençlik Öğrenci Topluluğunun ortaklaşa düzenlediği “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” konulu panel gerçekleşti. Üniversitemiz akademisyenlerinden Doç. Dr. Esmeray Alacadağlı, Doç. Dr. Hayriye Şengün, Dr. Ögr. Üyesi Mehmet Kapusızoğlu ve Arş. Gör. Mehmet Emin Ceyalan’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde, kentli hakları, inan hakları, çevre hakları, vatandaşlık ve siyasal haklar konuları interaktif bir şekilde konuşuldu. Rektör Yardımcımız ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ümmügülsüm Erdoğan, dinleyici olarak katıldığı panelin günün anlam ve önemine uygun bir şekilde gerçekleştiğini kaydederek konuşmacılara ve etkinlikte emeği geçenlere teşekkür etti. 
Panel, teşekkür belgesi takdimi ve fotoğraf çekimi sonrası sona erdi.
 
Yayın Tarihi: 
Yukarı