Mobile Logo Bayburt Üniversitesi

Bayburt Üniversitesi

Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi
7. Dede Korkut Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Günlerinin 8. Günü, Ödül Töreni, Bilim Söyleşileri, Panel ve Konserle Tamamlandı
7. Dede Korkut Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Günlerinde ilk hafta geride kalırken, gelenekselleşen Dede Korkut Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Ödülleri Töreni, “Bilimde Başarının Sırları” söyleşisi, “Ülkemizde Yükseköğretimin Dönüşümü” paneli, “Spor Medyası” Söyleşisi, 8. BAYÜ Çocuk Etkinlikleri ve Mustafa Ahıskalıoğlu’nu Anma Konserine sahne olan 8. gün, yoğun katılımla tamamlandı. 

Günün ilk etkinliği olan 7. Dede Korkut Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Ödülleri Töreninde, Bilim ödülü, Prof. Dr. Kazim Şahin’e; Kültür ödülü, Recai Purutoğlu’na; Sanat ödülü, Mehmet Tahir İkiler’e ve Spor ödülü, Prof. Dr. Halil İbrahim Cicioğlu’na takdim edildi. Bayburt il protokolünün ve paydaş üniversite Rektörlerinin katılımıyla gerçekleşen Ödül Töreni, Prof. Dr. Kazim Şahin’in “Bilimde Başarının Sırları” başlıklı söyleşisi ile sonlandı. Söyleşide, Türkiye’nin ve dünyanın en etkili bilim insanları arasında yer almasını sağlayan bilimsel kariyerinin önemli dönüm noktalarını anlatan Şahin, başarı odaklı bir kariyer planının günümüzdeki ve gelecekteki imkanlarından bahsetti. 

Söyleşinin ardından, Rektörümüz Prof. Dr. Mutlu Türkmen’ eşliğinde Bâbertî Külliyemizi gezen Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş ve Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, “Ülkemizde Yükseköğretimin Dönüşümü” paneline katılarak çağdaş küresel dünyadaki yeni nesil üniversite yaklaşımlarını ve kendi üniversitelerinin bu yaklaşımlara yönelik dönüşüm kapasitesi uygulamalarını anlattılar. Rektörümüz Prof. Dr. Mutlu Türkmen, panelde yönlendirici rolü üstlendi. 

Panel ile eş zamanlı olarak, Burak Sezen’in sunduğu 8. BAYÜ Çocuk Etkinliklerinin ikinci günü gerçekleşti. Bayburt genelindeki okullardan katılan öğrencilerle çocuk oyunları oynandı. 

Günün spor etkinlikleri kapsamındaysa, Bowling Turnuvası, Dart Turnuvası ve Halı Saha Futbol Turnuvası finalleri gerçekleşti. 

Panelin bitimiyle birlikte Şehit Mustafa Karasakal Tiyatro Salonunda, Prof. Dr. Halil İbrahim Cicioğlu'nun yönlendirici; TRT Spor spikerleri Murat Çimen ile Süleyman Çil'in konuşmacı oldukları “Spor Medyası” söyleşisi düzenlendi. Günümüz spor medyasının haber yaklaşımı, taraftar kültürünün medyatik tarafları ve sosyal medya etkisini anlatan Çimen ile Çil, katılımcıların mevcut spor ikliminde medyanın oynadığı role ilişkin sorularını yanıtladılar. 

Günün son etkinliğinde ise Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü Korosu tarafından icra edilen “Mustafa Ahıskalıoğlu’nu Anma Konseri” için Fuat Sezgin Konferans Salonunda buluşan festival katılımcıları, merhum sanatçının zengin repertuvarının yeniden yorumuna tanıklık ettiler. Konser sonunda Mustafa Ahıskalıoğlu’na minnet bildirmek üzere oğlu Naci Ahıskalıoğlu’na teşekkür plaketi takdim edildi. 

7. Dede Korkut Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Günlerinin 9. günde, Mantık Çalıştayı ve Kongresi, “Meddah Amca ve Kocaman Geveze Kuklalar” Gösterisi, Masa Tenisi Turnuvası, BAYÜ Öğrenci Kalite Toplulukları Çalıştayı, “Gazze’ye Selam” Meddah Oyunu ve Geleneksel Türk Sanatlarının Tanıtımı ve Uygulanması Etkinliği ile devam edecek.
Yayın Tarihi: 
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük MEtin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yukarı