Bayburt Üniversitesi, AFAD Koordinatörlüğünde Acil Durum Tatbikatı

Bayburt Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) ‘Deprem’ senaryolu tatbikatı Bayburt Üniversitesi Baberti Külliyesi’nde yapıldı.

Aydıntepe ilçesi sınırlarında gelen bir deprem senaryosunu tatbik eden AFAD ekipleri ve diğer hizmet grupları, saha ve masa başı aksiyon planını uyguladı. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği tatbikat için Külliye içerisindeki metruk bir bina kullanıldı. Gerçeğe yakın bir simülasyonu hayata geçiren tatbikat ekipleri, deprem anında yapılan tüm işlemleri canlandırdı. Tatbikat senaryosu canlandırılırken AFAD Bayburt İl Müdürü Adil Arslan eşzamanlı olarak süreci betimledi. Tatbikat kapsamında arama-kurtarma, altyapı ve çevre düzenleme, ilkyardım, güvenlik önlemleri, yüksek katlı binalardan mahsur kurtarma ve yangın söndürme gibi, deprem anında karşılaşılan durumlara yer verildi.

Bayburt Üniversitesi olarak tatbikata ev sahipliği yapmaktan dolayı mutlu olduklarını dile getiren Rektör Prof. Dr. Selçuk Coşkun, her yönüyle iyi planlanmış bir senaryoya ve uygulamaya şahitlik ettiklerini söyledi. Yetkililere teşekkürlerini ileten Coşkun, AFAD’ın her koşulda en kaliteli hizmeti verdiğinin altını çizerek, tatbikata tanıklık eden öğrencilerin de unutamayacakları bir deneyim yaşadıklarını ifade etti.

Tatbikata Vali Ali Hamza Pehlivan, Rektör Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Emniyet Müdürü Sezayi Er, AFAD İl Müdürü Adil Arslan, Ak Parti İl Başkanı Fatih Yumak, kurum amirleri, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.