Mobile Logo İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi

Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi
Fakültemiz Bayburt Çalıştayına katıldı
Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıl dönümü, Üniversitemizde birçok farklı etkinlikle kutlandı.

22 Şubat Salı günü Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu girişinde açılan ‘Bayburt’un Kurtuluşu’ adlı fotoğraf sergisinin katılımcılar tarafından ziyaretinin ardından, halk oyunları gösterisi yapıldı. Sonrasında ise ‘Kurtuluş Günü Geleneksel Okçuluk Koşusu’nda dereceye girenlere ödülleri verildi. Ödüllerin, Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ve Rektörümüz Prof. Dr. Mutlu Türkmen tarafından verildiği ödül merasiminin ardından ise ‘Bayburt’un Kurtuluşu Anısına Bayburt Çalıştayı’na geçildi. 

Yoğun katılımın gözlendiği çalıştay üç farklı oturumla gerçekleştirildi. Başkanlığını, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Rafet Metin’in yaptığı birinci oturumda Prof. Dr. Süleyman Çiğdem "Eskiçağ’da Bayburt", Prof. Dr. Alpaslan Demir "16. Yüzyılda Bayburt’ta İskân", Prof. Dr. Haldun Özkan "Tarihsel Süreç İçerisinde Bayburt’un Kültür Varlıkları" konularında sunumlar yaptı. 

İkinci oturumda ise Prof. Dr. Hüseyin Yurttaş "Geçmişi ve Bugünüyle Bayburt Kalesi", Prof. Dr. Sezai Balcı "Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti", Doç. Dr. Yasin Taşkesenlioğlu "Birinci Dünya Savaşı’nda Bayburt’un İşgali", Dr. Öğr. Üyesi Serdar Göktaş "Bayburt’un Kurtuluşu ve Sonrası" konularında katılımcılara bilgi paylaşımında bulundu. İkinci oturum ise Prof. Dr. Alpaslan Demir başkanlığında gerçekleşti. 

Aynı zamanda üçüncü oturum başkanlığını da yapan İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcımız Doç. Dr. Gazi Özdemir "Bayburt’ta Yaygın Eğitim Kurumu Örneği Olarak Zaviyeler", Doç. Dr. Esat Aktaş "19. ve 20. Yüzyılda Bayburt’ta Salgın Hastalıklar", Doç. Dr. Mevlüt Yüksel "Milli Mücadele Döneminde Bayburt ve Hart İsyanı", Dr. Öğr. Üyesi Turgay Kabak "Dede Korkut ve Bayburt", Dr. Öğr. Üyesi Ferdi Güzel "Dil Özellikleriyle Bayburt Ağzı" konularında önemli bilgiler verdi. 

Çalıştayın sonunda, sunumlarıyla katkı sunan akademisyenlere teşekkür plaketi ve katılım belgesi takdim edildi.
Yayın Tarihi:   , Son Günc. Tarihi: 
Yukarı