Mobile Logo Eğitim Fakültesi

Eğitim Fakültesi

Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi
Genel Bilgiler

BAYBURT ÜNİVERSİTESİ
EĞİTİM FAKÜLTESİ

Bayburt Eğitim Fakültesi, 2002 yılında Atatürk Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulmuş ve 2003 yılında İlköğretim Bölümü altında açılan Fen Bilgisi Öğretmenliği ve Sınıf Öğretmenliği ana bilim dallarında öğrenci yetiştirmeye başlamıştır. 22/5/2008 tarih ve 5765 sayılı kanunun Ek: 97. maddesi gereği Bayburt Üniversitesi kurulmuş ve Fakültemiz Bayburt Üniversitesi’ne bağlı olarak bugünkü statüsüne kavuşmuştur. 4 yıllık eğitim süresine sahip olan Fakültemiz, Sınıf Öğretmenliği ve Fen Bilgisi Öğretmenliği programlarından 2007 yılında Atatürk Üniversitesine, 2012 yılında ise Bayburt Üniversitesine bağlı olarak ilk mezunlarını vermiştir.

Kurulduğu günden beri öğrencilerine nitelikli bir eğitim vermeyi temel misyonu olarak gören Bayburt Eğitim Fakültesi aktif olarak Temel Eğitim Bölümü altında Sınıf Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği , Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü altında Fen Bilgisi Öğretmenliği ve Matematik Öğretmenliği, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü altında Türkçe Öğretmenliği ve Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Eğitim Bilimleri Bölümü altında Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Yabancı Diller Eğitimi Bölümü altında İngilizce Öğretmenliği ve Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü altında Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği programlarında öğrenciler eğitim görmektedirler.

2018-2019 Eğitim-Öğretim yılından itibaren yeni hizmet binasında eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmeye başlayan fakültemiz, öğrencilerine çağın gereklerine uygun en iyi eğitimi vermeyi amaçlamaktadır. Fakültemizde, Fizik, Kimya, Biyoloji ve Fen Bilgisi Eğitimi gibi alan dersleri laboratuvarlarında, öğretmenlik uygulaması ve okul deneyimi dersleri ise Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında fakültemiz öğretim elemanları rehberliğinde yürütülmektedir. Ayrıca, topluma hizmet uygulamaları dersi kapsamında kamuya ait farklı kurumlarla işbirliği yapılarak öğrencilerimizin toplumsal hizmetlere katılımları sağlanmaktadır.

Fakültemizde 3 Bilgisayar laboratuvarı, kapasiteleri 35 ila 132 arasında değişen tamamı bilgisayar ve projeksiyon cihazlarıyla donatılmış 44 derslik bulunmaktadır.

2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı itibariyle toplam 1686 öğrenci eğitim almaktadır.

2023-2024 Eğitim-Öğretim Yıl itibariyle Fakültemizde 6 Profesör, 17 Doçent, 24 Doktor Öğretim Üyesi, 7 Araştırma Görevlisi, 2 Öğretim Görevlisi olmak üzere toplam 56 akademik personel bulunmaktadır.

Fakültemiz öğrenci sayısı ve güçlenen akademik kadrosu ile önde gelen eğitim fakültelerinden biri olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Eğitim Fakültesi Dekanlığı

Yayın Tarihi:   , Son Günc. Tarihi: 
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük MEtin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yukarı