Mobile Logo Bayburt Üniversitesi

Bayburt Üniversitesi

Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi
Halkın Üniversitesinde Halk Ezgileri Yankılandı
Toplumla bütünleşme misyonunu bilim, akademi, spor, sanayi, ticaret ve turizm başlıklarının yanı sıra sanatsal mirasın korunması başlığında uygulayan Üniversitemiz, sürdürülebilir folklör bağlamında çalışmalarını yoğunlaştırdığı Halk Müziği Konserini sanatseverlerin ilgisine sundu. 

Türkoloji ve Müzik Öğrenci Topluluğu organizasyonuyla gerçekleşen konser, halk kültürünün 'popüler kültür' karşısında, halk müziğinin ise 'pop müzik' karşısında dar alanlara sıkıştığı bir çağda sürdürülebilir folklör açısından önem arz etti. Öğr. Gör. Dr. Sinem Miraç Öztürk'ün şefliğini üstlendiği koro, halk ezgilerine yeni yorumlar kattı. Geleneksel değerlerin çekirdek halde bulunduğu bir kültürel genetik olan halk müziğinin farklı yörelerden gelen seslerini, farklı yörelerden gelen sanatçıların yorumuyla birleştiren konser, dinleyenlerin beğenisiyle sonlandı. Konserde Anadolu'nun her köşesinden bir tarihin izlerini taşıyan halk müziği örnekleri icra edildi. Koro performansının yanında solo performanslara da sahne olan konserde yöreler arasında kültür köprüleri kuruldu. Konserde geleneksel enstrümanların yanı sıra çağdaş müzik enstrümanları da Anadolu'nun halk ezgilerine eşlik etti. 

İlahiyat Fakültesi Sadrüşşeria Konferans Salonu sahnesinde gerçekleşen Konsere Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Savaş Bülbül, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Çetin Yaman, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürümüz Doç. Dr. Murat Kul, Genel Sekreterimiz Nazmi Karabulut, akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.
Yayın Tarihi: 
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük MEtin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yukarı