Genel Bilgiler

Bayburt Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, Üniversitemizin 22.05.2008 tarihinde kurulması ile oluşturulmuştur. Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı olarak amacımız bilgi erişimine yönelik en hızlı, en ekonomik, en doğru hizmet anlayışını benimseyerek, üniversitemizde yapılan araştırmaları ve öğretimi desteklemek, gerek kütüphanemizde gerekse kütüphane dışı birimlerimizde akademik personelimizin, idari personelimizin, öğrencilerimizin ve kurum dışı ziyaretçilerimizin ihtiyaç duyabileceği bilimsel ve kültürel materyalleri sağlamak, düzenlemek ve bilgi çağına adapte, profesyonel bir hizmet sunmaktır.  

2009 yılında kurulan Bayburt Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, 650 m2’lik kapalı alana sahip, 140 kişinin aynı anda çalışabilmesine imkan verecek şekilde, 22 Ekim 2016 tarihine kadar, Dede Korkut Kampüsündeki 3 katlı binasında faaliyet göstermiştir.

Merkez Kütüphanemiz 22 Ekim 2016 tarihi itibariyle, Üniversitemiz Baberti Külliyesine taşınarak, Yeni hizmet binasının yapımına kadar Bayburt Eğitim Fakültesi Dekanlığı hizmet binasının 3. katında 1033 metrekarelik bir alan üzerinde, aynı anda 120 okuyucu kapasitesiyle kullanıcılarına hizmet vermektedir.

Baberti Külliyesi  Kütüphanemiz Giriş bölümünde, ödünç-iade-danışma hizmetleri birimi ve kullanıcılarımızın kütüphane otomasyonuna erişebilecekleri 6 adet bilgisayar mevcuttur. Sağ bölümde, okuma masaları ve kitap rafları, Sol bölümde ise idari birim, misafir salonu ve arşiv yer almaktadır. Kütüphanemiz açık raf sistemi ile kullanıcılarına hizmet vermekte olup, sınıflama sistemi olarak ise LC sınıflama sistemi kullanılmaktadır. Kütüphane otomasyon programı olarak kolay kullanılabilirliği göz önünde bulundurularak YORDAM programı tercih edilmiştir. Kullanıcılarımızın kütüphane binası içerisinde katalog taraması yapabilecekleri bilgisayarlar ve kablosuz ağ sistemimiz mevcuttur.  

 


 

Yayın Tarihi:   , Son Günc. Tarihi: 
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük MEtin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yukarı