Rektör Coşkun, Bayburt Üniversitesi’nin ‘Dede Korkut’ Çalışmalarını Anlattı
25. Geleneksel Dede Korkut Kültür ve Sanat Şölenleri kapsaminda gerceklestirilen Uluslarasi Dede Korkut'un İzinde-Sözünde Çalistayi açilisinda  konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Bayburt Üniversitesi’nin Dede Korkut mirasını yaşatmak için hayata geçirdiği projeler hakkında bilgiler verdi. 

Şair Zihni Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törende konuşan Rektör Coşkun, üniversite bünyesinde 2015 yılında kurulan Dede Korkut Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin şimdiye kadar üç sempozyum, bir çalıştay ve iki kitap çalışmasını başarıyla tamamladığını söyledi. Uluslararası nitelikteki sempozyumlarda Türkiye’den ve dünyadan önemli kurumlarla iş birlikleri kurduklarını belirten Coşkun, Azerbaycan’da Türk dünyasından katılımcılarla düzenlenen sempozyumun paydaşları arasında olduklarını ifade etti. Coşkun, Dede Korkut destanlarının kayıp üçüncü cüzünde yer alan  13. masadaki 13. hikayenin bulunma haberinin ilk kez Bayburt Üniversitesi’nden duyurulduğu bilgisini de konuklarla paylaştı. Bayburt’un Aşıklık geleneğini yaşatmak için yaptıkları çalıştayın ülke çapında olumlu geribildirimler aldığını bildiren Coşkun, medya kanallarında aktif duyurumların yapıldığını da sözlerine ekledi. 

Dede Korkut Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı koordinasyonunda gerçekleşen Geleneksel Dede Korkut Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Haftası’nın klasik bahar şenliklerine farklı bir kimlik kazandırdığına dikkat çeken Coşkun, kültür-sanat etkinlikleri kapsamında gerçekleşen Aşıklar Şöleni, konserler, halk oyunları, konferans ve panellerin öğrencilerin Dede Korkut’a yönelik ilgisini arttırdığını belirtti. Coşkun ayrıca Geleneksel hale getirdikleri Dede Korkut Bilim, Kültür, Edebiyat ve Sanat Ödülleri’nin dördüncüsünü geride bıraktıklarını ve şimdiye kadar alanında seçkin on altı kişi ve dört kuruma, ‘Bilge Adam, Bilim, Edebiyat, Sanat ve Türk-İslam Coğrafyasına Hizmet’ alanlarında ödül takdim ettiklerini söyledi. 

Üniversitede gerçekleşen sanat etkinliklerini anlatarak sözlerine devam eden Coşkun, heykeltıraş hocalar ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirdikleri kardan heykel çalıştaylarının ülke gündeminde temsil edildiğini ve ulusal basının ilgisini çektiğini dile getirdi. Coşkun, ayrıca kilden Dede Korkut heykellerini farklı biçimlerde üreterek yöresel ürünler oluşturmayı hedeflediklerini ifade etti. 

Coşkun son olarak ülke çapında gerçekleştirdikleri saha araştırmalarıyla Bayburt’un kültürel imaj ve turizm farkındalığını ölçümlediklerini, Dede Korkut odaklı bir sosyal medya tanıtım projesi üzerinde çalıştıklarını söyledi.