Mobile Logo Bayburt Üniversitesi

Bayburt Üniversitesi

Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi
Sağlık Bilimleri Fakültemiz Diyabet Farkındalığı İçin Konferans Düzenledi
14 Kasım Dünya Diyabet Günü etkinliklerine devam eden Sağlık Bilimleri Fakültemiz, Beslenme ve Diyetetik Öğrenci Topluluğu ve Hemşirelik Öğrenci Topluluğu paydaşlığında düzenlediği konferansta yaşam kalitesini düşüren bir küresel sağlık sorunu olan diyabete dair farkındalık mesajları verildi. 

Bulaşıcı olmadığı halde salgın özellikleri gösteren, birçok hastalığı beraberinde getirmesi nedeniyle bireylerin yaşamlarını etkileyen ve yaşam beklentilerini azaltan diyabet tüm dünyada öncelikli sağlık sorunları arasında yer edinmeye devam ediyor. Bu soruna farkındalık oluşturmak amacıyla 14 Kasım Dünya Diyabet Gününü anlamlı etkinliklerle bütünleştiren Sağlık Bilimleri Fakültemizin, Beslenme ve Diyetetik Topluluğu ve Hemşirelik Topluluğu paydaşlığıyla düzenlediği farkındalık konferansında Hemşirelik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Vahide Semerci ile Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Görevlisi Seda Çelikel Taşci diyabete ilişkin sunumlar yaptı. 

Semerci "Diyabet ve Epidemiyolojisi" adlı konuyu ele alırken, Çelikel Taşci ise "Diyabette Düşük Glisemik İndeksli Beslenme Yaklaşımı" adlı konusunu detaylandırdı. Konferansa Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ali Savaş Bülbül, Dekan Yardımcımız Doç. Dr. Engin Şahin, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Konferans sonunda Dekanımız Prof. Dr. Bülbül tarafından davetli konuşmacılara katılım belgeleri takdim edildi.
Yayın Tarihi: 
Yukarı