Mobile Logo Bayburt Üniversitesi

Bayburt Üniversitesi

Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi
TÜBİTAK Desteğiyle Amerika Birleşik Devletleri'nde Çok Gözlü Boru Sistemlerini Araştıracağız
Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Tuba AĞIRMAN AYDIN, manifold olarak adlandırılan çoklu boru/tüp sistemleri üzerine yeni geometrik çözümler üretmek amacıyla hazırladığı projesiyle TÜBİTAK'ın 2219-Yurtdışı Doktora Sonrası Araştırma Burs Programına kabul edildi. 31.200 dolarlık proje desteğiyle Amerika Birleşik Devletleri'ndeki University of Oregon'da 12 ay süreyle misafir araştırmacı olarak bulunması planlanan Doç. Dr. AĞIRMAN AYDIN,  dünyanın önde gelen akademi ekipleriyle araştırmalar yürütecek. 

Doç. Dr. AĞIRMAN AYDIN, " BCV-Sasakian Manifoldunda Bazı Özel Eğrilerin ve Tüp Yüzeylerinin İncelenmesi ve Geometrik Pluripotansiyel Teori Üzerine Bir Ön Araştırma" başlıklı projesiyle kabul aldığı doktora sonrası bursu sayesinde Üniversitemizin uluslararası teknoloji iş birliklerini genişletecek. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki University of Oregon'un matematik bölümünde misafir öğretim üyesi/araştırmacı rolüyle bulunacak olan Doç. Dr. AĞIRMAN AYDIN, Sasakian manifoldu olarak bilinen çok gözlü boru sistemlerinin geometrisi ve matematiği üzerine yenilikçi ön araştırma gerçekleştirecek. Projenin yurtdışı danışmanı olan Prof. Dr. Weiyong He ile birlikte yürütülecek olan proje kapsamında BCV-Sasakian manifoldlarında pluripotansiyel teorinin varlığına ilişkin bir ön araştırma yapılacak. 
 Proje detayları hakkında Üniversitemiz haber merkezine açıklamada bulunan Doç. Dr. AĞIRMAN AYDIN, "Bilimsel gerçeklik, net hesaplanabilir parametreler üzerine kurulmuş denklem ya da denklem sistemleriyle çalışır. Bu bağlamda eğriler ya da yüzeylerin geometrik özelliklerinin tam olarak irdelenebilmesi ve bu kavramların teknolojik anlamda kullanılabilir olmaları için bir karakterizasyondan daha fazlasına ihtiyaç duyulur. Bu proje kapsamında, BCV-Sasakian manifoldunda daha önce araştırılmamış olan bazı özel eğrilerin ve özellikle BCV-Legendre eğrileri baz alınarak bağlantılı eğri çiftlerinin varlığı araştırılacaktır. Sonrasında, elde edilebilen eğri ve eğri çiftleri etrafında oluşan tüp yüzeyleri incelenecektir. Özel olarak elde edilen bu tüp yüzeylerinin teknoloji üretiminde bilinçli bir şekilde kullanılabilirliğine kapı aralamak bu proje için önemli bir özgün değer niteliğindedir." dedi.
Yayın Tarihi: 
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük MEtin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yukarı