Mobile Logo Bayburt Üniversitesi

Bayburt Üniversitesi

Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi
Üniversitemiz, 'Dünya Üniversiteleri Green Metric (Yeşil Ölçüm) Ağı'nda
Üniversitelerin sürdürülebilirlik alanında gerçekleştirdikleri çalışmalarına göre uluslararası düzeyde hazırlanan listede yer almayı başaran Üniversitemize sertifika verildi. 

Sürdürülebilirlikle ilgili konulara dikkat çekerek üniversitelerde çevre konusunda küresel farkındalık yaratmayı amaçlayan Dünya Üniversiteleri IU Green Metric Ağı (UI Greenmetric World University Rankings), üniversiteleri kampüs ortamı, altyapı, enerji, atıklar, su tüketimi, ulaşım ve eğitim gibi değişkenler ile değerlendiriyor. 

Üniversitelerin sürdürülebilirlik konusunda gösterdikleri çabalarını uluslararası düzeyde izleyen kuruluş listeyi, 6 farklı ana kategori ve 24 farklı alt kategoride oluşturuyor.

2010 yılında Endonezya Üniversitesi tarafından kurulan bu platformda, 2018 yılında 81 ülkeden 719 üniversite bulunurken, bu sayı 2019’da 85 ülkeden 780 üniversiteye yükseldi. 2021 yılı verilerine göre 956 üniversitenin olduğu söz konusu ağda Türkiye’den ise 71 üniversite yer aldı.

Gerçekleştirdiği başarılı çalışmalarla sürdürülebilirliğin evrensel kriterlerini uygulayan bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Üniversitemiz de listede yer almayı başararak; ‘2021 yılında UI Green Metric Jakarta Dünya Sıralamasında Sürdürülebilirlik’ konusunda sertifika almaya hak kazandı.
 
Yayın Tarihi: 
Yukarı