Mobile Logo Bayburt Üniversitesi

Bayburt Üniversitesi

Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi
Üniversitemiz Dünyanın Renklerinden Kültür Mozaiği Örüyor
Rektörümüz Prof. Dr. Mutlu Türkmen ve üst yönetimimiz, Uluslararası Öğrenci Ofisi ile Erasmus Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen tanışma yemeğinde uluslararası öğrencilerimizle bir araya gelerek Üniversitemizin evrensel kültürünün içerdiği farklı renkler ve değerler temasında keyifli bir etkileşimde bulundu. 

Konukevinde gerçekleşen tanışma yemeğine katılan uluslararası öğrencilerimiz, dünyanın farklı yerlerinden beraberlerinde getirdikleri kültürel renklilik ile Üniversitemizin kültürel kimliğini zenginleştiriyor. Bu zenginliğin 'renklerin etkileşimi' temasında bir sosyalleşme örüntüsüne dönüşmesini hedefleyen Uluslararası Öğrenci Ofisi, Rektörümüz Türkmen ve üst yönetimin davetli olduğu tanışma yemeğiyle 'Dünyanın Renklerini' aynı çatı altında topladı. Türk mutfağının birleştirdiği konukların şehirle ve Üniversitemizle bütünleşme hikayelerinin ön planda tutulduğu yemekte, farklı kültürler arasında etkileşimler kurmanın sosyal imkanları da konuşuldu. 

Etkinlik konuşmasına Dünyanın Renklerini bir araya getiren Uluslararası İlişkiler Ofisi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Erman Kadir Öztekin ve Erasmus Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Kömür'e teşekkürlerini sunarak başlayan Rektörümüz Türkmen, "Üniversite kavramı, anlam itibarıyla 'universe', yani evren kökünden gelir. Dolayısıyla buradaki mevcudiyetimiz her şeyden öte evrenseldir. Evrensellik kökü, bizleri bir araya getiren tüm ortak değerlerimize atıfta bulunan; farklılıklarımızı ayırıcı özellikler yerine zenginleştirici miraslar olarak anlamlandıran bir birleşime aracılık eder. Bizler kültürel renklerin mozaiği olan Anadolu'nun medeniyet tarihine yeni renkler katmaktan memnuniyet duyuyor ve Bayburt'tan dünyaya açılan bu kültürel köprülerden değerler paylaşımı yapmak istiyoruz. Tüm uluslararası öğrencilerine kendilerini evlerinde hissedecekleri bir kültürel kaynaşma vadeden Üniversitemiz, evrensel kimliğini içerdiği renklerin zenginliğini referans alarak tanımlıyor." ifadelerini kullandı. 

Geçtiğimiz sene 82 olan Uluslararası öğrenci sayısının 2022-2023 akademik yılında 96'ya yükseldiği bilgisini veren Rektörümüz Türkmen, "Toplam 178 uluslararası öğrenciyle bir önceki yıla göre yaklaşık %118 artış sağladık. Bu artış, öğrenci sayımızın neredeyse iki buçuk katına yükseldiğini gösteriyor. Uluslararasılaşma stratejilerimiz ile önümüzdeki yıllarda 500 uluslararası öğrenci barajını aşmayı hedefliyoruz. Batı ile Doğu kültürünün kesişme noktası olan Üniversitemiz onlarca ülkeden öğrencinin renklendirdiği bir mozaik olmayı sürdürecek." dedi. 

Karşılıklı sohbetler, proje fikir alışverişleri ve merak edilenlere ilişkin anlatımlar sonrasında hatıra fotoğrafıyla son bulan tanışma yemeğinin, geleneksel bir renkler buluşması olarak sürdürülmesi kararlaştırıldı. Yemeğe Rektörümüz Türkmen ile birlikte üst yönetimimiz katıldı.
Yayın Tarihi: 
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük MEtin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yukarı