YÖK'ten Üniversitelerdeki Uzaktan Eğitime Yönelik Değerlendirme

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Koronavirüs (Covid-19) salgınına yönelik alınan tedbirler kapsamında üniversitelerde verilen uzaktan öğretim süreçlerinin mevcut durumunu tespit etmek ve daha da iyileştirilmesi faaliyetlerine katkıda bulunmak üzere bir veri analizi çalışması gerçekleştirdi.

YÖK tarafından yapılan bu veri analiz çalışması ile 127 Devlet ve 62 Vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 189 üniversiteden elde edilen farklı alanlardaki bütün veriler değerlendirilerek, salgın sürecinde üniversitelerdeki uzaktan eğitimin bir aylık durum tespiti yapılmış oldu.

Yapılan çalışmalarla ilgili bir açıklama yapan YÖK Başkanı Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerin uzaktan öğretime hızlı geçiş sağladığına değinerek; YÖK başkanlığının, üniversitelerle birlikte yürüttüğü bu tür değerlendirme ve tespit çalışmalarının devam edeceğini söyledi. Bahar dönemindeki derslerin %90’ının uzaktan öğretimle açıldığı vurgusunu yapan YÖK Başkanı Sayın Yekta Saraç;  YÖK tarafından, salgın sürecinde üniversitelerdeki uzaktan eğitime yönelik yapılan değerlendirme çalışmasının da kamuoyu ile paylaşıldığını duyurdu.