Mobile Logo Bayburt Üniversitesi

Bayburt Üniversitesi

Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi
Üniversitemiz, Kosova'da Düzenlenen Uluslararası Fuarda Büyük İlgi Gördü
Teknoloji Transfer Ofisi himayesindeki ve Doç. Dr. Didem Güleryüz yürütücülüğündeki Erasmus projesi kapsamında Kosova'nın başkenti Priştine'de bulunan Universum College'in ev sahipliği yaptığı ve Avrupa'nın 18 ülkesindeki 41 üniversiteden 71 akademisyenin katıldığı 4. Uluslararası Personel Haftası (International Staff Week) münasebetiyle düzenlenen fuarda yer alan Üniversitemiz, lise ve üniversite öğrencilerinin ilgi odağı oldu. 

Üniversitemizden Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Kömür ve Dr. Öğr. Üyesi Savaş Keskin'in, Doç. Dr. Didem Güleryüz tarafından hazırlanan Erasmus KA171 projesinin ilk ayağı kapsamında katıldıkları Personel Haftası, açılış sunumları, çalıştay ve tanıtım fuarıyla birçok etkinliğe sahne oldu. Açılış oturumunda katılımcı üniversitelerle birlikte sunumu yapılan Üniversitemiz, sportif, proje odaklı ve sosyal başarılarıyla dikkatleri çekti. Açılış oturumu sonrasında Rektörümüz Prof. Dr. Mutlu Türkmen'in plaket ve yöresel ehram dokuma şal hediyeleri Universum College Rektörü Prof. Shqipe Gerguri-Rashiti'ye takdim edildi. Hediyelerden ve iki üniversite arasındaki diyalogdan duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Gerguri-Rashiti, Üniversitemizle kurmak istedikleri iş birliklerini kısa zamanda hayata geçirmeyi dilediklerini sözlerine ekledi. 

Açılış oturumu sonunda gerçekleşen çalıştayda Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları üzerine atölye çalışmaları tertiplenirken, fuar temsilcilerimiz birçok sorunun çözümüne öneri olarak Üniversitemizin geliştirmekte olduğu entegre kalite ve sistem yaklaşımlarını paylaştı. 

Haftanın son iki gününde Priştine ve Ferizaj şehirlerindeki kampüslerde düzenlenen fuara katılan temsilcilerimizin açtığı stantlar, Kosovalı öğrencilerin büyük ilgisiyle dolup taştı. Türkiye'ye özel bir ilgi duyan öğrenciler, kültürel diplomasi ve televizyon dizileri aracılığıyla öğrendikleri Türkçe kelimelerle bolca sevgi sözcüğü sarf ederken, stantta yer alan tanıtım ve promosyon ürünleri kısa sürede tükendi. Üniversitemizdeki bölüm ve programlar, Bayburt ve sosyal yaşam imkanları hakkında bolca sorular soran öğrenciler, Üniversitemizi yakın takibe alacaklarını söylediler. 

Universum College televizyonuna fuar hakkında açıklama yapan Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Kömür, "Kosova ile Türkiye arasında tarihsel köklere kadar uzanan güçlü ilişki bizleri kültürel olarak yakınlaştırıyor. Üniversitemizin uluslararasılaşma politikası, Türkiye'nin gönül köprüleri kurduğu ülkelerin üniversitelerini merkeze alıyor. Kosova bu yönüyle daha fazla kültürel paylaşım içinde olmak istediğimiz özel bir ülke. Bayburt ile Universum College'de eğitim gören ortaöğretim ve yükseköğretim öğrencilerinin standımıza gösterdikleri yoğun ilginin, tercih dönemlerinde etkili olacağını düşünüyoruz. Karşılıklı öğrenci değişimleriyle iki ülke arasındaki kültürel ve tarihsel paydaşlığı büyütmeyi hedefliyoruz. Bir sonraki buluşmanın Bayburt'ta olmasını ümit ediyoruz. Böylesine güzel bir etkinliği düzenleyen Universum College'e teşekkür ediyor, Rektörümüz Prof. Dr. Mutlu Türkmen'in selamlarını iletiyorum. Ayrıcz bu projede emekleri büyük olan Teknoloji Transfer Ofisimiz Müdürü Prof. Dr. Ali Savaş Bülbül ile proje yürütücümüz Doç. Dr. Didem Güleryüz'e de teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.

Proje kapsamında Kosova'ya ikinci bir ziyareti gerçekleştirecek olan Doç. Dr. Güleryüz, eğitim diplomasisi ve eğitim hareketliliği konularında ikili iş birlikleri ile eğitim verme etkinliği üzerine çalışmalarda bulunacak. 
Yayın Tarihi: 
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük MEtin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yukarı