Mobile Logo Bayburt Üniversitesi

Bayburt Üniversitesi

Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi
"Bayburt'un Tarihi ve Medeniyeti" Öğrencilerimizin Tuvallerinde Yeniden Canlandı
Sanat ve Tasarım Fakültemiz Resim Bölümü öğrencilerinin çalışmalarının yer aldığı "Bayburt'un Tarihi ve Medeniyeti" resim sergisi, tarihi Taşhan Sanat Galerisinde düzenlenen törenle açıldı. 

Bayburt'un tarihi ve kültürel varlıklarını resmederek bir medeniyetin sanatsal portresini tasarlayan Resim Bölümü öğrencilerimizin konuklarını zaman ve mekânda yolculuğa çıkaran resim sergisi, tarihe tanıklık eden bir bellek mekanı olan Taşhan'da geçmişi selamladı. Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Mahir Kadakal'ın konsept danışmanlığında hazırlanan serginin küratörlüğünü Doç. Dr. Mahir Bayramoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Tümer Çelik ve Dr. Öğr. Üyesi Murat Gürbüz üstlendi. Açılışı Rektörümüz Prof. Dr. Mutlu Türkmen, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Savaş Bülbül ve İl Millî Eğitim Müdürü Rahmi Güney tarafından gerçekleşen sergide, Bayburt'un tarihsel mekanları, ehram kültürü ve geleneksel yaşamının yanı sıra çağdaş yaşam temsillerini içeren sanat eserleri yer aldı. Farklı teknik ve yöntemlerle tasarlanan sanat eserleri, öğrencilerin hayal dünyasında yeniden üretilen Bayburt'un medeniyetine yeni renkler kattı. 

Her öğrencinin eserini tanıttığı sergi alanını gezen Rektörümüz Türkmen, özgün bakış açılarının hayranlık uyandırıcı olduğunu belirterek tebriklerini iletti. Öğrencilerle eserlerinin hikayesi ve mesajı hakkında sohbet eden Rektörümüz Türkmen, "Bayburt, tarihsel metinlerde, destanlarda, şiirlerde, haberlerde, belgesellerde ve filmlerde birçok kez medeni zenginliğiyle temsil edilmiş olmasına rağmen bugün en özel temsil biçimine tanıklık ediyoruz. Çünkü bu güzide eserlerde görülen Bayburt medeniyeti, her şeyden evvel bir sanatçının zihninde canlanmış, düşünülmüş ve her bir rengine özel bir anlam yüklenerek adeta yeniden var edilmiştir. Bazen bir yerin hikayesini dinlemek, oraya gitmekten evlâdır. Bayburt'un kalesine, ehramına, saat kulesine, insanına, Dede Korkut'una bir resimde bakıyor olmak, sanatçının zihninde yer edinmek ve renklerin dünyasında onunla göz göze gelmek gibidir. Hepimizin dünyasında tecrübelerimizi yeniden renklendirdiğimiz ve resmettiğimiz bir düş muhakkak vardır. Bu nedenle sergimizdeki Bayburt, bir düşler dünyasına katılan hepimizin aynı düşü gördüğü yerdir." yorumunda bulundu. 

Sergi sonunda öğrencilerimizin eserlerinden biri, günün anısına Rektörümüz Türkmen'e hediye edildi. Bayburt'un tarihinde ve medeniyetinde sanatsal bir gezinti vadeden sergi, Taşhan'da sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.
Yayın Tarihi: 
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük MEtin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yukarı